Qlobal qızıl tələbatı 7 faiz azalıb
Dünya Qızıl Şurasının məlumatına görə, qlobal qızıl tələbi 2018-ci ilin ilk rübündə 2008-ci ildən bu yana görülən ən zəif səviyyədə reallaşıb.
Yanvar-mart dövründə qlobal qızıl tələbi ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 7 faiz azalaraq 973,5 ton olub. Tələbdə ən böyük azalma investisiya məqsədli tələbdə baş verib. Külçə və pul olaraq qızıl istehlakı ilk rübdə 15 faiz düşüb. Birja investisiya fondlarının alışı illik müqayisədə üçdə iki nisbətində geriləyib.
İlk rübdə ləl-cəvahirat məqsədli qızıl tələbi də 1 faiz geriləyib. Çindən sonra ən böyük qızıl istehlakçısı olan Hindistanın qızıl tələbi 12 faiz azalma ilə 88 ton təşkil edib. Çinin ləl-cəvahirat məqsədli qızıl tələbi isə 7 faiz artımla 188 ton olub.
Yanvar-mart dövründə mərkəzi banklarının qızıl tələbi isə 42% artıb. Rusiya, ən böyük alıcı olarkən, bu ölkənin ardınca Türkiyə və Qazaxıstan mərkəzi bankları gəlib.
2018-ci ilin ilk rübündə yataqlardan qızıl hasilatı isə 1 faiz artaraq 770 ton təşkil edib.