iPhone satışları kəskin azalıb - RƏQƏMLƏR
ABŞ-ın texnologiya nəhəngi Apple-ın ağıllı telefonu iPhone-un satışları bu ilin yanvar-mart dövründə keçən ilin son 3 ayı ilə müqayisədə azalıb.
"Marja" xəbər verir ki, Apple-ın bu ilin ilk 3 ayına dair dərc etdiyi balansına görə, iPhone satışları ötən ilin oktyabr-dekabr dövrü ilə müqayisədə 32,5 faiz azalma qeyd edib.
Keçən ilin son 3 ayı ərzində dünya üzrə 77,3 milyon olan iPhone satışları, 2018-in ilk 3 ayında 52,2 milyona geriləyib.
Apple-ın ən son və ən bahalı cib telefonu modeli olan iPhone X ötən il 3 Noyabrında bazar təqdim olunmuşdu. Apple, iPhone 8 və iPhone 8 Plus modellərini isə 22 Sentyabrda bazara çıxarmışdı.
Balans məlumatlarına görə, bu ilin ilk 3 ayındakı iPhone satışlarından əldə edilən gəlir də keçən ilin oktyabr-dekabr dövrü ilə müqayisədə 38,3 faiz azalaraq 38 milyard dollara enib. Keçən ilin son 3 ayında iphone satışlarından əldə edilən gəlir 61,6 milyard dollar olmuşdu.
GƏLİRİ VƏ MƏNFƏƏTİ ARTIB
Balans məlumatlarına görə, bu ilin yanvar-mart dövründə şirkətin gəliri ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 15,5 faiz artaraq 61,1 milyard dollar təşkil edib. Ötən ilin ilk 3 ayında Appleın gəliri 52,9 milyard dollar idi.
Şirkətin bu ilin yanvar-mart dövründəki xalis mənfəəti də ötən ilin müvafiq aylarına nisbətən 25,5 faiz artaraq 13,8 milyard dollara yüksəlib. Ötən ilin eyni dövründə şirkət 11 milyard dollar xalis gəlir əldə etmişdi.
Bundan başqa, şirkətin 100 milyard dollar dəyərində səhmlərini bazardan geri alacağı bildirilib.