Prime Cotton-un 30 illik yubileyinə həsr olunmuş Aqrar Biznes və Pambıq Festivalı keçirilib
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzi, Saatlı Rayon İcra Hakimiyyəti və “Prime Cotton” MMC-nin birgə təşkilatçılığı ilə Saatlı rayonunda ”Prime Cotton” şirkətinin 30 illik yubleyinə həsr olunmuş Aqrar Biznes və “Pambıq Festivalı” keçirilib.
Festival ölkənin aqrar sektorunda dövlət və özəl tərəfdaşlığın inkişafını, yerli istehsalçıların və innovasiyaların dəstəklənməsini hədəfləyib.
1995-ci ildə əsası qoyulan "Prime Cotton" bu gün “GP Cotton Holdings” qrupunun tərkibində fəaliyyət göstərir və pambıqdan iplik və hazır məhsula qədər bütün istehsal mərhələlərini birləşdirən tam inteqrasiya olunmuş sistemə malikdir.
Şirkət 30 il ərzində “Made in Azerbaijan” brendini 20-dən çox ölkədə tanıdıb, 7000-ə yaxın fermerlə əməkdaşlıq qurub və beynəlxalq "OEKO-TEX","Sedex", "ICA", "Higg Index" sertifikatları ilə fəaliyyətini inkişaf etdirib. O cümlədən BCI, NOP, GOTS, ISO 9001, ISO 14001 və ISO 45001 kimi beynəlxalq sertifikatların alınması istiqamətində də fəal hazırlıq aparır.
Bununla yanaşı, "Prime Cotton" Geodentify Ltd (Böyük Britaniya) şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanın pambıq istehsalında elmə əsaslanan mənşə və izlənəbilərlik sisteminin tətbiqinə başlayıb.
Yubiley tədbirləri çərçivəsində 3 noyabr tarixində "Prime Cotton" şirkətinin Saatlı filialında “Dəqiq kənd təsərrüfatında süni intellektin tətbiqi” adlı Bootcamp proqramı keçirilib.
20-ə yaxın ali təhsil müəssisələrinin tələbələrinin qatıldığı proqramda gənclər rəqəmsal kənd təsərrüfatı, süni intellekt tətbiqləri və aqrar innovasiyalar üzrə layihələrini təqdim ediblər.
4 noyabr tarixində Saatlıda H.Əliyev parkında keçirilən Aqrar Biznes və Pambıq Festivalı, "Prime Cotton"-un 30 illik fəaliyyət yolunu və şirkətin kənd təsərrüfatı sahəsindəki aparıcı rolunu nümayiş etdirib.
Festival kənd təsərrüfatı potensialının tanıdılması, fermerlərə dövlət və özəl sektor dəstəyinin artırılması məqsədini daşıyıb.
Tədbirdə kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən fermerlər, sahibkarlar, dövlət qurumlarının və aqrar şirkətlərin nümayəndələri, eləcə də ali təhsil müəssisələrinin tələbələri iştirak edib.
Festivalın yekun hissəsində "Prime Cotton" şirkəti ilə 20 ildən artıq əməkdaşlıq edən fermerlər və əməkdaşlar xüsusi mükafatlarla təltif olunub. Tədbir Saatlı Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən təşkil olunan konsert proqramı ilə davam edib.
“Bu yubiley sadəcə bir tarix deyil bu, torpağa olan sevgimizin, əməklə yoğrulmuş inamımızın təntənəsidir. Biz torpağa sədaqət, gələcəyə ümid və insanımıza güvən ilə bu yolda irəliləyirik.” – deyə "Prime Cotton" şirkətinin Baş İcraçı direktoru Rövşən Mahmudov vurğulayıb.
Eyni zamanda, festival çərçivəsində "Prime Cotton"un 30 illik yubleyinə həsr olunmuş video çarx nümayiş etdirilib. https://youtu.be/NC9kDYUk_zE