“Azsığorta” zərərdən mənfəətə keçib
Azərbaycanın aparıcı sığorta şirkətlərindən biri olan “Azsığorta” şirkəti 2018-ci ili 4,7 milyon manat xalis mənfəətlə başa vurub.
Şirkətin yayadığı məlumatda bildirilir ki, mənfəətin əldə edilməsi – portfelin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması, xərclərin azaldılması və investisiya gəlirləri sayəsində mümkün olub.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, “Azsığorta” ASC 2017-ci ili 3 milyon 64 min manat xalis zərər ilə bağlamışdı.
Məlumatda qeyd edilib ki, 2018-ci ildə şirkət könüllü və icbari sığorta növləri üzrə ümumilikdə 20 milyon manatdan çox sığorta haqqı toplayıb. Sığorta ödənişlərinin həcmi isə 8 milyon manat təşkil etmişdir.
2018-ci il ərzində AZSIĞORTA şirkətinin kapitallaşması 29,9 milyon manatdan 34,7 milyon manatadək artıb. Nizamnamə kapitalı 20,3 milyon manat səviyyəsində qalan şirkət bu göstərici üzrə bazarda 3 sığorta şirkətindən biridir.
Ümumi aktivlərin həcmi, demək olar ki, dəyişməyərək, 61 milyon manat səviyyəsində qalıb. Bununla belə, 2017-ci ildə 53,6 milyon manat olan qısamüddətli aktivlər 54,1 milyon manatadək artıb. Keçən il ərzində şirkətin debitor borcları 1 milyon manat həcmində azalmışdır.
Qeyd edək ki, bu gün “AzSığorta” şirkətində mətbuat konfransı keçirilib. Şirkətin İdarə Heyətinin sədri Anar Talıbov jurnalistlərin suallarını cavablandırıb.