"Qəbzlər Vergi Məcəlləsinin tələbinə cavab vermir" - ƏDV NECƏ GERİ ALINACAQ?
Belə ki, ödənişi post terminallar (nağdsız) və nağd edənlər müvafiq olaraq ƏDV-nin 15% və 10%-ni geri alacaqlar. Məsələn, Azərbaycanda ƏDV dərəcəsi 18% olduğundan hər 100 manata 18 manat vergi hesablanır. Nəticədə ödənişi POS terminalla edən müştərilər 18 manatın 15%-ni, yəni 2,7 manatını, nağd edənlər isə 10%-ni, yəni 1,8 manatını geri alacaqlar.
Vergilər Nazirliyindən bildirilir ki, bu güzəştlərin tətbiqində məqsəd kassa qəbzinin vurulmasını artırmaq, həm də nağdsız ödəmələrin ən çox “axsadığı” sahədə - pərakəndə ticarət və ictimai iaşə sahələrində nağdsız ödəmələrin həcmini artırmaqdır.
Bununla yanaşı, məlum olub ki, dəyişikliklər yanvarın 1-dən qüvvəyə minsə də, vətəndaşlar verginin onlara çatan hissəsini bir neçə aydan sonra alacaq. Vergilər Nazirliyindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinə dəyişikliklərin qüvvəyə minməsi ilə bağlı Prezidentin fərmanında bu məsələ 1.1.14-cü bənddə əksini tapıb. Həmin maddədə Nazirlər Kabinetinə tapşırılır ki, vergilərin geri qaytarılması, daha dəqiqi fiziki şəxs olan istehlakçılar tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazisində pərakəndə ticarət və ya ictimai iaşə fəaliyyəti göstərən şəxslərdən alınmış mallara (neft və qaz məhsulları istisna olmaqla) görə ödənilmiş ƏDV-nin qaytarılması qaydasının layihəsini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin.
Başqa sözlə, bu qaydalanın hazırlanması üçün Nazirlər Kabinetinə 3 ay vaxt verilib. "Bu qaydalar hazırlanıb qüvvəyə mindikdən sonra vətəndaşlar verginin qaytarılan hissəsini ala biləcəklər"-deyə nazirlikdən bildirilib. Qeyd edək ki, işlər qrafik üzrə getsə, yenilik apreldən qüvvəyə minəcək.
Bununla yanaşı, nazirlikdən bildirilib ki, həmin müddətə qədər edilən alqı-satqılar üçün də vergiləri geri almaq mümkün olacaq. Bunun üçün vətəndaşların kassa və digər çekləri saxlamaları tövsiyə olunur.
"Marja" xəbər verir ki, vergi eksperti Vəli Əliyevin sözlərinə görə, belə getsə heçnə verilməyəcək: "Vergi Məcəlləsinin 165.5-ci maddəsinə sasən ödənilmiş ƏDV müəyyən olunmuş hissəsinin qaytarılması zamanı təqdim edilən nəzarət-kassa aparatının çeki bu Məcəllənin 50.8-ci maddəsinin tələblərinə cavab verməlidir. Hələ ki, heç bir ticarət obyektində bu qəbzlər VM-nin 50.8-ci maddəsinə cavab vermir".
Ekspert Sahib Məmmədov isə bildirdi ki, qaytarma qəliz prosedurdur: "Pulu Maliyyə Nazirliyi qaytarmalıdır. Bunun üçün bankda xüsusi hesab açılmalıdır. Xeyli prosedurlar keçiməlidir. Xüsusi kassa aparatı olmalıdır. Parakəndə satış obyekti ƏDV ödəyicisi olmalıdır və s.".