“International” BOKT mənfəətə çıxsa da, kiçilib
“International” MMC bank olmayan kredit təşkilatı (BOKT) 2017-ci ili 144 min manat mənfəətlə başa vurub. Halbuki BOKT 2016-cı ildən 30 min manat zərərlə çıxmışdı.
Ötən il “International”ın cəmi gəlirləri 2 milyon 609 min manat, o cümlədən faiz gəlirləri 2 milyon 224 min manat, xərcləri 2 milyon 403 min manat, o cümlədən faiz xərcləri 1 milyon 363 min manat, xüsusi ehtiyatlara ayırmaları isə 62 min manat təşkil edib. BOKT mənfəət vergisi ödəməyib.
Bu il yanvarın 1-nə “International”ın aktivləri 6 milyon 682 min manat olub ki, bu da illik müqayisədə 20,4% azdır. Bunun 5 milyon 378 min manatı müştərilərə verilmiş xalis kreditlərdir. 2017-ci ildə BOKT-un kredit portfeli də 20,4% kiçilib.
Hesabat dövründə “International”ın öhdəlikləri 24,6% azalaraq 4 milyon 91 min manata düşüb, balans kapitalı isə 22,9% artaraq 772 min manata çatıb.