“Merkuri” ötən ili xalis zərərlə başa vurub
“Merkuri” MMC bank olmayan kredit təşkilatı (BOKT) 2017-ci ili 7 min manat xalis zərərlə başa vurub. Halbuki, BOKT 2016-cı ildən cüzi mənfəətlə çıxmışdı.
Ötən il “Merkuri”nin gəlirləri 1,047 milyon manat, o cümlədən faiz gəlirləri 94ayırmalar üzrə9 min manat, xərcləri 1,046 milyon manat, o cümlədən faiz xərcləri 412 min manat, xüsusi ehtiyatlara qənaəti 43 min manat, mənfəət vergisi ödəmələri isə 51 min manat təşkil edib.
Bu il yanvarın 1-nə “Merkuri”nin aktivləri 2,783milyon manat olub ki, bu da illik müqayisədə 45,1% azdır. Bunun 2,484 milyon manatı müştərilərə verilmiş xalis kreditlərdir. 2017-ci ildə BOKT-un kredit portfeli 45,2% kiçilib.
Hesabat dövründə “Merkuri”nin öhdəlikləri 53,1% azalaraq 2,009 milyon manata düşüb. Bunun 499 min manatı borc vəsaitləridir. Ötən il BOKT-un aldığı borclar 81,5% azalıb.
İl ərzində “Merkuri”nin balans kapitalı isə 0,9% azalaraq 774 min manat təşkil edib.