Neft ölkəsinin reytinqi "defolt" səviyyəsində təsdiq edildi
Beynəlxalq kredit reytinqi agentliyi Standard & Poor's (S&P), Venesuelanın xarici valyutada kredit reytinqinin "seçilmiş defolt" (selective default - SD) səviyyəsində təsdiq edildiyini bildirib.
"Marja" xəbər verir ki, açıqlamada, ölkənin milli valyutada kredit reytinqinin "ccc-" səviyyəsində təsdiq edildiyi və proqnozunun "mənfi" olduğu bildirilib.
Açıqlamada, Venesueladakı prezident seçkilərinin ardından ölkədə iqtisadi və maliyyə siyasətlərin iqtisadi böhrana səbəb olmasının gözlənildiyi qeyd edilib.
Ölkədə inflyasiyanın sürətlə artmağa davam etməsinin ehtimal edildiyinə yer verilən açıqlamada, inflyasiya nisbətinin bu il 10 min faizi keçməsinin nəzərdə tutulduğu vurğulanıb.
Açıqlamada, keçən il 8 faiz azalma qeyd edən Venesuela iqtisadiyyatının, bu il isə ən az 4 faiz azalma göstərməsinin gözləndiyini vurğulanıb.
Ölkənin neft ixracının düşməyə davam etməsilə rəsmilərin idxal üzərindəki nəzarəti sərtləşdirdiyinin qeyd edildiyi açıqlamada, neftin dövlət gəlirlərinin yarısından çoxunu və ölkə ixracatının 95%-ni yaratdığı məlumatına yer verilib.
Seçilmiş defolt, borclu bir ölkənin müəyyən bir istiqraz üçün ödəniş edə bilmədiyini, ancaq beynəlxalq borc öhdəliklərini yerinə yetirmək əzmini davam etdirdiyini ifadə edir.