Rusiya, Avropa ilə ticarətdə Avroya keçə bilər
Rusiyanın Baş nazirinin birinci müavini və maliyyə maziri Anton Siluanov, Sankt-Peterburq Beynəlxalq İqtisadi Forumu çərçivəsində keçirilən "Siyasi Rəqabət, İqtisadi Bütövlüyə Qarşı" adlı sessiyada çıxış edib
"Marja" xəbər verir ki, ABŞ tərəfindən tətbiq edilən sanksiyalara toxunan Siluanov, "Avropanın ABŞ-a qarşı mövqeyini göstərmək istəyinə bağlı olaraq, əgər Avropa Birliyi (AB) əməkdaşlığına davam etmək istəyirsə, maliyyə sazişlərində, məhsul və xidmətlərin ticarətində dollar yerinə avro istifadə etməyə hazırıq",- deyib.
Beynəlxalq Valyuta Fondu, (BVF) Dünya Bankı və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD) kimi qurumlara iradlarını bildirən Siluanov, "Bu cür köhnə qurumlar, siyasi məsələlərin həlli üçün təzyiq edirlər. Sonrakı dövrlərdə bu qurumlar yerlərini BRİCS Yeni İnkişaf Bankı, Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankı kimi qurumlara verəcəklər",- deyib.
Rusiyanın beynəlxalq inteqrasiyaya sadiq qalmağa davam edəcəyini vurğulayan Siluanov, başda "Bir Kəmər - Bir Yol" kimi layihələr olmaqla böyük layihələrdə Çinə dəstək verməyə davam edəcəklərini söyləyib