Könüllü həyat sığortasında 2 qat artım - 115 MİLYON MANATI KEÇİB
2018-ci ilin yanvar-aprel ayları ərzində Azərbaycanın 3 həyat sığortası şirkəti tərəfindən könüllü həyat sığortası növləri üzrə 115 milyon 598 min manat sığorta haqları toplanıb.
"Marja" Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının hesabatlarına istinadən xəbər verir ki, könüllü həyat sığortası növləri üzrə toplanmış sığorta haqları 2017-ci ilin yanvar-aprel dövrü ilə müqayisədə 2,1 dəfə artıb. 2017-ci ilin ilk 4 ayında könüllü həyat sığortası növləri üzrə 54 milyon 343 min manat sığorta haqları toplanmışdı.
Könüllü həyat sığortasında artımın səbəbi həyatın yaşam sığortası üzrə toplanmış sığorta haqlarının kəskin artmasıdır. Müqayisə olunan dövrdə həyatın yaşam sığortası üzrə toplanmış sığorta haqları 46 milyon 938 min manatdan 96 milyon 708 min manata yüksəlib (2 dəfə artıb).
2018-ci ilin yanvar-aprel ayları ərzində ölkədə fəaliyyət göstərən 21 sığorta şirkəti tərəfindən 301.4 milyon manat məbləğində sığorta haqları toplanıb. Könüllü həyat sığortaları üzrə toplanmış sığorta haqları cəmi toplanmış sığorta haqlarının 38%-nə, həyatın yaşam sığortası üzrə toplanmış sığorta haqları isə cəmi toplanmış sığorta haqlarının 32%-nə bərabər gəlir.
2018-ci ilin yanvar-aprel ayları ərzində ölkədə fəaliyyət göstərən 21 sığorta şirkəti tərəfindən 78.5 milyon manat məbləğində sığorta ödənişi həyata keçirilib. Könüllü həyat sığortaları üzrə sığorta ödənişləri cəmi sığorta ödənişlərinin 38,5%-nə bərabər gəlir.