Axşam başa çatacaq Fed-in iclasından nələr gözlənir?
Bankın hədəfinə yaxınlaşan inflyasiyaya dair mesajları əhəmiyyətli olacaq!
Fed rəsmiləri dünən başlayan faiz toplantısının ardından bu axşam qərarlarını açıqlayacaqlar. Bazarlarda ümumi gözlənti faiz nisbətlərində dəyişiklik olmayacağı istiqamətindədir. Ancaq mütəxəssislər, daha çox faiz artırılmasına dair "şahin" ritorika ola biləcəyinə diqqət çəkirlər.
"Marja" "Reuters"ə istinadən xəbər verir ki, artan inflyasiya və aşağı məşğulluğun dəstəyi ilə borc xərclərinin (faizlərin) İyunda artacağına dair bir mesaj verəcəyi gözlənilir.
"JP Morgan"ın iqtisadçısı Maykl Feroli müştərilərinə göndərdiyi məktubda Fed-dən bir dəyişiklik gözləmədiklərini bildirib.
PCE inflyasiya Mart ayında 1.9% təşkil edərək Fed-in 2% hədəfinə yaxınlaşmış və 2017-ci ilin Fevral ayından bəri ən böyük artımı qeyd etmişdir.
"Deutsche Bank"ın iqtisadçısı Torsten Slok "inflyasiya 2%-ə yaxınlaşdıqca Fed-in tonunun dəyişib dəyişmədiyi əhəmiyyətli olacaqdir" deyib.
Fed Mart toplantısında faizləri 25 bənd artırmışdı. Bir çox bazar oyunçusu ilin qalan dövründə daha 2 faiz artımı gözləyir, ancaq 3 faiz artımı gözləyənlər də var.
Fed qərarını Bakı vaxtı ilə saat 22:00-da açıqlayacaq.