Ruslar Bank VTB Azərbaycan-ın borclarını qaytardı
Bank VTB (Azərbaycan) banklar və digər maliyyə institutlarından götürdüyü kreditlərin 127 milyon 969 min manatını qaytarıb.
"Marja" Bankın maliyyə hesabtlarına istinadən xəbər verir ki, 2017-ci ilin sonunda banklar və digər maliyyə institutlarından götürülmüş kreditlər 131 milyon 267 min manat təşkil edirdi. 31 Mart 2018-ci il tarixində 3 milyon 298 min manat qaytarılmamış kreditlər qalıb.
Həmçinin Bank VTB Azərbaycan digər bankların depozitlərini də qaytarıb. Ötən ilin sonunda 137 milyon 289 min manat təşkil etmiş depozitlər 31 Mart 2018-c il tarixində 103 min manata düşüb. Bank ilk 3 ayda bu iki passiv maddəsi üzrə 265 milyon 258 manat borc qaytarıb.
Borclar qaytarıldığından Bankın öhdəlikləri 357 milyon 93 min manatdan 93 milyon 434 min manata düşüb.
2018-ci ilin 1-ci rübündə Bank VTB (Azərbaycan)-ın nizamnamə kapitalı 265 milyon manat artırlıb. Hər birinin nominal dəyəri 0,2 milyon manat olan 1 325 000 000 ədəd səhm Bank VTB (Rusiya) tərəfindən alınmışdı. Əqdin bağlanmasından sonra Bank VTB (Rusiya)-nın Bank VTB (Azərbaycan)-da payı 99,999995%-ə çatmışdır.
Artırımdan sonra, Bank VTB (Azərbaycan)-ın nizamnamə kapitalı kapitalı təxminən 316 milyon manata yüksəlib.
Bankın passivlərindəki azalma aktivlərin də azalmasında əks olunub. Artıq VTB Bank (Azərbaycan) 151 milyon 669 min manatlıq aktivləri ilə ən kiçik banklardan biridir. Aktivlərin 64 milyon 841 min manatını müştərilərə verilmiş kreditlər təşkil edib. 2017-ci ilin sonunda VTB Azərbaycan 397 milyon 211 min manat cəmi aktivlərə və 281 milyon 176 min manat cəmi kredit portfelinə malik idi.
Bank VTB Azərbaycan 2018-ci ilin 1-ci rübünün yekunları üzrə maliyyə hesabatlarını açıqlayıb.: Ətraflı: http://marja.az/news/24067