BP TANAP-dan çxımağı planlaşdırmır
BP, Trans Anadolu Qaz Boru Kəməri Layihəsindəki (TANAP) 12%-lik payını satacağı ilə bağlı xəbərlərin həqiqəti əks etdirmədiyini bildirib.
"Marja" xəbər verir ki, Şirkət tərəfindən verilən yazılı açıqlamada, bu gün məsələyə dair iddialar və xəbərlərin mediada yer aldığı bildirilərək, "TANAP-dakı 12 faiz payımızı satmaq kimi planımız qətiyyən yoxdur, bu istiqamətdəki xəbərlər həqiqəti əks etdirmir. TANAP, Cənub Qaz Dəhlizinin çox mühüm bir hissəsidir. BP və TANAP-ın digər tərəfdaşları SOCAR və BOTAŞ, layihə çərçivəsində Eskişehirə ilk qazın 2018-ci ilin ortalarında təhlükəsiz və uğurlu bir şəkildə çatdırılması işini sürətlə davam etdirir",- ifadələri istifadə edilib.
Həmçinin açıqlamada BP-nin Azərbaycanda Şah Dəniz, Azeri-Çıraq-Güneşli kimi mühüm neft və qaz layihələrinin sahibi olduğu xatırladılaraq, SOCAR ilə uzunmüddətli gələcək təmin etmək üçün birgə işlərin davam etdirildiyi qeyd edilib.
TANAP-da SOCAR-ın 58 faiz, Türkiyədən BOTAŞ-ın 30 faiz, BP-nin də 12 faiz payı var.